Інструменти та матеріали для бігування

    Біговка (від німецького biegen - огинати) - операція нанесення рельєфної борозенки на лист матеріалу, що висікається, шляхом дії на нього (лист) біговальною лінійкою або роликом. Необхідна для подальшого складання по лінії згину. Сама борозенка носить назву - біг. Біговка виконується, якщо є вірогідність пошкодити нанесене зображення шляхом звичайного згину. Або ж у разі згину паперу високої щільності або картону.

    Як бігувальні матриці можуть бути використані наступні матеріали (пристосування):     Кожний з видів пристосувань має ряд переваг і недоліків, що визначає умови і сферу їх застосування.

    Бигувальні канали - пристосування стрічкового типу. Мають найменшу вартість з перерахованих матеріалів. Існують пресшпанові і пластикові канали. Пресшпанові відрізняються вищою тіражестойкостью і, відповідно, вартістю. Також існують біговальниє канали з металевою основою. Використання в процесі висікання таких каналів висуває певні вимоги до підбору біговальних лінійок на штанцформі. Товщина металевої підкладки у такого типу каналів складає близько 0,2 мм, що необхідно врахувати в процесі підбору висоти біговальних лінійок. Наприклад, для бігування картону завтовшки 0,4 мм з використанням безосновних каналів використовуються бігувальні лінійки заввишки 23,4 мм. А при використанні каналів на металевій основі висота біговальних лінійок повинна складати 23,2 мм. Недотримання таких вимог приводить до розривів (розрізам) матеріалу, що висікається, по лінії бігованія. Отже, при розміщенні замовлення на штанцформу дуже важливо вказати який тип каналів використовується.

Пертинаксові матриці - пристосування, які виготовляються шляхом фрезерування з листового матеріалу (пертинакс, ветроніт). Застосування пертинаксових матриць виправдане при середніх тиражах, забезпечує стабільну якість бігування і зменшує витрати часу на приладку. При тиражах, що повторюються, відсутня потреба в повторному їх виготовленні (при використанні змінних контрплит). Як правило, матриці виготовляються цілісними на одну заготівку. Матриці містять бігувальні канавки, позиційні отвори які жорстко фіксовані один відносно одного. Також як і бігувальні канали пертинаксові матриці мають клейовий шар, за допомогою якого вони кріпляться на контрплиту. Точне позиціонування матриць відносно штанцформи забезпечується за допомогою позиційних штифтів і отворів у штанцформі і матриці.


Фрезеровані контрплити - металеві листові форми завтовшки 1-1,5 мм. Канали на даній плиті фрезеруються відповідно до креслення штанцформи. Відсутність виступаючих елементів забезпечує відсутність паразитних відбитків, які мають місце при використанні біговальних каналів (пертинаксових матриць) і їх контакті через матеріал, що висікається, з ежекторними матеріалами штанцформи (гумою). Контрплити, що фрезеруються, відрізняються дуже високою тіражестійкістю і стабільністю від тиражу до тиражу. У парі з такими плитами рекомендується використовувати штанцформи типа Sandwich, які мають шарову структуру, в якій присутній листовий метал. Наявність такого шару (або декількох) забезпечує стабільність лінійних розмірів і пласкість штанцформи.