Якщо штанцформа не працює…

Організації, які займаються плоским висіканням, знають напевно, які можуть виникнути проблеми через штанцформу, яка виготовлена без дотримання технології. Але що робити, коли замовник упевнений у своєму професіоналізмі, а виробник присягається в дотриманні вимог технології. На перший погляд - замкнуте коло, але як йдуть справи насправді


      Проблема полягає в різному сприйнятті штанцформи, як інструменту. Виробник передбачає цілий ряд робіт з підготовки роботи форми, а Замовник бачить у штанцформі інструмент, який досить покласти на лист картону і прикласти достатній тиск. З однієї точки зору, Замовник, як споживач, правий в своїх очікуваннях, та варто засвоїти що ідеальних штанцформ не існує. Завжди є допуск на точність глибини посадки лінійки у формі, допуск на висоту лінійки, який регламентований самим виготівником лінійок. Навіть якщо відхилення нікчемно малі і штанцформа близька до ідеальної, то можливість перетворити процес висікання у "встановив і висікаєш" обумовлюється багатьма іншими чинниками: стан контрплити, рівномірність тиску тігельной плити і т.д. Щоб нівелювати всі ці недоліки в обов'язковому порядку необхідно проводити приладку (приправку) штанцформи.

      Візьмемо наприклад процес офсетного друку. Чи відомі випадки, коли друкар завішує форму в машину заливає поліграфічну фарбу, стартує машину і негайно починає отримувати якісні відбитки? Немає. Так чому ж деякі споживачі штанцформ нехтують правильними і послідовними операціями по підготовці процесу висікання. Адже правильно приправлена штанцформа - це не тільки якісні видбитки, висока швидкість висікання, але і довговічність ріжучих кромок ножів, а отже економія.

      Варто відзначити на конкретному прикладі з нашої практики, як робити не слід. Поступло замовлення на форму, параметри узгоджені, штанцформа виготовлена, доставлена замовникові на виробництво. Замовлення термінове. Через деякий час лунає дзвінок і замовник панічним голосом повідомляє, що в поставленій штанцформі неправильні ножі. "Форма не працює, частина висікає, а частина не висікає. Негайно приїжджайте, забирайте, демонтуйте-монтуйте лінійки і скоріше везіть назад!!",- уточнює він. Спроби переконати клієнта в тому, що в даному випадку тип ріжучих лінійок не має абсолютно ніякого відношення до працездатності штанцформи, увінчалися повним провалом. В процесі з'ясування обставин по телефону представник замовника додатково прийшов до висновку, що встановлена не та гума. Приходимо до рішення, що необхідно відвідати виробництво замовника і розібратися "на місці". Що ж бачать наші фахівці на виробництві? Тиск виставлений близько до максимального, унаслідок чого деякі ріжучі лінійки вже затуплені. Приправочна стрічка виклеєна в декілька шарів і в деяких місцях сумарна товщина складає близько 1 мм. Стан контрплити вельми плачевний - вибірка в одному з сегментів, а форма використовується повноформатна. Тобто тігельщик намагався нівелювати недоліки устаткування тиском і багатошаровою суцільною виклейкою. Адже потрібно боротися не з наслідками, а з причиною. Необхідно було провести виключно одношарову приправку виключно у тій зоні, де не було просікання. За великим рахунком для скорочення часу на приладку і досягнення бажаних результатів слід було б замінити контрплиту.

      Нашим фахівцем була видалена вся приправка і поступово проклеєна зона недосічки з поступовою зміною тиску до моменту досягнення бажаного результату. У результаті ми маємо ще робочу штанцформу, яка незабаром потребуватиме ремонту, два витрачені рулони приправки вартістю 20 у.о. кожна. Ріжучі лінійки і гума виявилися цілком парцездатними і придатними для висікання.