Нікси

Що таке "нікси"?

Нікси (мости, скріпки) - це пропуски в лінії різу, призначені для збереження цілісності висіченого листа (виробу). Часто нікси грають конструктивну роль в упаковці. Наприклад, для утримання віконець і подальшого їх відриву. Створюються нікси нанесенням зарубок на ріжучу кромку лінійки. Методи і рекомедації по нанесенню зарубок приведені нижче.

висікальна лінійка з нанесеними ныксами
просічений лист паперу на лінійці
нікси утримують в цілості просічений лист
нікси (збільшено)

Чим встановити зарубки під нікси?

Рекомендується наносити засічки спеціальною шліфувальною машинкою, на яку встановлюються шліфувальні круги певної товщини. Завдяки такому способу нанесення виходить зарубка з паралельними краями.

шліфмашинка для встановлення засічок
шліфувальні круги
встановлення засічок

При використанні інших підручних засобів (наприклад, при використанні зубила, викрутки і т.д.) зарубки під никси виходять конічної форми, що має явний недолік. Це менша міцність ніксу однієї і тієї ж ширини. Також на міцність ніксів впливають такі параметри, як напрям волокна, тип матеріалу, якість і вологість. Чим менше нікс по ширині, тим менш він помітний, що поза сумнівом впливає на якість продукції.

Рекомендації по вибору параметрів ніксів

Вибірки під нікси характеризуються двома параметрами: шириною і глибиною. Глибину слід робити мінімум на 0,5 мм більше, ніж товщина матеріалу, що висікається. Дуже глибокі виборки можуть локально ослабити лінійку, що приведе до її поломки. Ширина виборки під нікс визначається виходячи з товщини матеріалу, що висікається, і в більшості випадків нікс шириною рівною або більшою на 0,1 мм, ніж товщина матеріалу, виконує свої функції. Але при виборі параметрів вибірок варто врахувати напрям волокна, тип матеріалу, його якість і вологість.